Počet zobrazení: 1161 | Pútavosť: 3.33

Nápad

Tak.

  Bol som pozvaný (dúfam, že pán Wilhalm bude súhlasiť) písať o Slovensku.

Trošku som sa tomuto pozvaniu začudoval, pretože momentálne žijem v zahraničí (konkrétne v Nottinghame, Veľká Británia) a akosi som si nevedel predstaviť čo také zaujímavé by som mohol napísať odtiaľto, aby som sa zavďačil čitateľom u nás doma. Ale keďže verím v to, že každý problém má svoje riešenie, rozhodol som sa nájsť si svoju cestu. (Myslím, že úvod nebude úplne o Slovensku, za čo sa ospravedlňujem, ale dúfam, že na konci bude aj vlk sýty, aj ovca celá.)

  Prezrel som si rubriky, ktoré www.galeriaslovakia.eu ponúka a rozhodol som sa skúsiť napísať pár slov o niečom, čo by sa podľa mňa hodilo do rubriky Hobby. O niečom, čo je v Anglicku veľmi populárne a myslím si, že aj doma by sa uchytilo a snáď prinieslo úžitok.

  To, čo budem opisovať by som definoval slovami udalosť, alebo anglickým slovkom happening. Táto udalosť, konajúca sa vcelku pravidelne, sa označuje termínom ´Car Boot Market´, čo vo voľnom preklade znamená niečo ako ´predaj z kufrov áut´ a v podstate to označuje trh, kde ľudia predávajú všetko, čoho sa chcú z akýchkoľvek dôvodov zbaviť a z veľkej časti je ten predaj organizovaný z kufrov áut (na moje počudovanie sú tými autami aj vcelku slušné autíčka). Aspoň tak to celé začalo. Neskôr pribudli aj takí, čo si na tejto udalosti založili svoje živobytie. Ale to je nepodstatné.

  Podstatné je, že táto udalosť dosahuje obrovský rozmer. Keď som bol na tomto markete prvýkrát – v januári tuším – odhadol by som počet predávajúcich na 30 – 50 a naposledy (bol na anglické pomery neuveriteľne krásny deň) ich tam mohlo byť aj 200 – 300. To, čo sa na tomto markete dá kúpiť je nedefinovateľné, prípadne sa dá použiť slovo ČOKOĽVEK.

Podujatie je organizované mestom a vyberá sa na ňom symbolické vstupné – 50.- pencí (zruba 18.- korún). Predávajúci sa snažia dostať na dané miesto v skorých ranných hodinách aby si zaistili čo najlepší flek. Myslím, že tí prví tam prichádzajú už okolo 6 hodiny ráno, pričom verejnosť má vstup od 8:45. O 8:45 sa na miesto dovalí kopec ľudí (lebo aj tu samozrejme platí staré známe, kto prv príde, ten prv melie). A zábava začína.

  Ak budem hovoriť za seba, na takéto podujatie chodievame s tým, že uvidíme čo bude. A vždy niečo je.

  A teraz si skúsme predstaviť niečo takéto u nás doma.

Zoberme si nejaké malé slovenské mestečko.  Napríklad Vráble (okres Nitra)

V tomto malom meste neďaleko Nitry som vyrástol. A teraz, keď to malé mesto môžem porovnávať s omnoho väčšími mestami v ktorých som žil, zisťujem, že je zopár vecí, pre ktoré by som si svoj život v ňom nevedel predstaviť. Poznáte to – mesto malé, ľudia sťažujúci sa na nízke mzdy a napriek tomu sú všetky krčmy a puby (a nebýva ich málo) v ňom plné. Ľudia sa sťažujú na nedostatok akcií, ale žeby sami priložili ruku k dielu, to nie.

Neviem ako to presne vyjadriť, ale už som si zvykol na určitý štandard života a ono malé mesto (Vráble) mi už príde tak trochu tesné. A pritom by možno stačilo tak málo. Iste, všetko čo za niečo stojí si žiada aktívny prístup a musím skonštatovať, že väčšina ľudí na Slovensku sa nechá zabávať namiesto toho aby sa oni na niečom aktívne podieľali. Ale späť k veci...

 

Takže market. Ok.

Položme si zopár nevyhnutných otázok -


Kde?

Tu sa to koná na miestnej dostihovej dráhe. Tú síce slovenské mestečká nemajú, ale myslím, že mnohé z nich disponujú futbalovými trávnikmi. Napríklad aj vo Vrábľoch, konkrétne v časti Horný Ohaj je futbalový trávnik, kde by sa niečo také dalo pohodlne zorganizovať.

 

Kto? Nuž, myslím, že ten market sa tu koná pod záštitou mesta, to by mohlo ostať tak. A samozrejme ho tvoria ľudia, čo veci predávajú a tí, čo ich kupujú.

 

Kedy? Myslím, že nedeľa doobeda by bola tak akurát.

 

  Mestský úrad by s pomocou médií, ktorými disponuje oznámil dátum kedy by sa to celé mohlo konať, definovali a odsúhlasili by sa nejaké nevyhnutné náležitosti, respektíve podmienky predaja (ale myslím, že podľa britského príkladu by predávajúci nemuseli mať registračnú pokladnicu a ani príjem by sa nemusel zdaňovať, ani nijako inak by nepodliehal nutnosti ho niekomu oznamovať) a následne by sa uvidelo.

 

  Tento článok som umiestnil do sekcie Hobby preto, že si myslím, že mnohé z vecí predávaných na takomto markete patrí do tejto kategórie. Myslím, že domácich kutilov je u nás dosť a takmer v každej slovenskej domácnosti sa vždy nájde niečo, čo by si žiadalo menšiu úpravu a na takomto mieste sa mnohé z potrebných drobností dajú ľahko zohnať. Myslím, že na začiatku by sa organizátori, ako to vždy a so všetkým býva keď sa organizuje niečo väčšie, po prvýkrát stretli s určitými problémami, ale verím, že by sa to nakoniec zvládlo.

  Keď sa tak zamýšľam nad tým, čo tých ľudí motivuje ísť na takýto market predávať, myslím, že je to tak trochu túžba zbaviť sa starých, prípadne nepotrebných vecí inak než ich vyhodením, tak trochu túžba po spoločenskom kontakte (stretnúť ľudí, mať zábavu) a tak trochu túžba pomôcť (sebe aj iným). A pomôcť je fajn, nie?

 

  Záver –

Chcel by som poprosiť ľudí, ktorí by si dokázali niečo takéto predstaviť, aby mi napísali svoj názor, prípadne akákoľvek pripomienky.

Ďakujem.

 

 

 


návrat späť...?

Počet príspevkov: 0 Pridaj príspevok

Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
O autorovi
Tom Bombadil

Narodený 1978. Dostal som meno Peter a zdedil som priezvisko Tóth. Píšem pretože hľadám.
Rubriky
Kalendár
<< Jún 2021 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Hľadaj v blogoch
 
    
Napíšte odkaz
Napíšte odkaz blogerovi

Váše meno/prezývka

Váš e-mail

Predmet

Text odkazu

Kontrolný reťazec*:

Prihlásenie
meno
heslo
Akcie