vsetko o com Slovensko moze byt
blog.galeriaslovakia.eu/Regiony
Počet zobrazení: 3905 | Pútavosť: 13.30

Jediný pirát v dejinách Slovenska

Slovenský pirát? Nuž táto zaujímavá skutočnosť je opísaná v materiáloch francúzskeho námorného múzea v Paríži. Námorná loď briga s pôvodným menom Royal Caroline a vyrobená v polovici 15. storočia v anglickom Doveri, skončila v rukách jediného slovenského piráta. Ako uvádza tento zápis, pirátskym kapitánom na tejto lodi bol Slovák, Vavro Brezina zo Šintavy, známy pod pirátskym menom Ollonais.

Na prácu plavčíka na francúzskej obchodnej lodi sa dal najať v Istanbule. Po povstaní z lode utiekol. Loď ukradol v prístave Marseille, kam utiekol s niekoľkým trestancami z galejí na francúzskych ostrovoch.

Ukoristenú loď Ollonais pomenoval Sajtan, čo znamená diabol. S jediným slovenským pirátom sa vraj vôbec nevyplatilo žartovať. Niekoľko rokov vyčíňal so svojou bandou v Karibiku. Prepadávali lode, zabíjali ženy a deti. Lúpili zlato, drahokamy, šperky. Ollonais bol veľmi surový. Napadnuté lode piráti vyrabovali, potom zapálili a potopili. Napokon si na jeho loď počkali pri Korytnačom ostrove dve anglické vojnové fregaty. V historických záznamoch sa spomína, že mu tam pri prestrelke delová guľa odtrhla hlavu. Predtým však stihol jednu fregatu potopiť a druhú poškodiť.

Model pirátskej lode nájdete v Mestskom múzeu v Seredi.


Nápad postaviť dvojsťažňovú brigu jediného slovenského piráta sa zrodil minulý rok. Zmienku o ňom našiel v historickej literatúre, zaujalo ho to. Stavba Sajtanu – brigy pirátskeho kapitána Ollonaisa, ktorý sa pôvodne volal Vavro Brezina a pochádzal zo Šintavy, trvala Eduardovi Levkovi štyri mesiace. Dokonca ju stihol aj trikrát prerobiť. Pohral sa s detailmi. Briga je postavená z modelárskych líšt, lanovie je z povrázkov a zo šnúrok do topánok. Loď váži okolo troch kíl a vyzerá ako skutočná, chýbajú na nej iba piráti. Briga sa pôvodne volala Royal Caroline a vyrobili ju v polovici 15. storočia v anglickom Doveri. Brezina ju ukradol v prístave Marseille po tom, čo s niekoľkým trestancami ušiel z galejí na francúzskych ostrovoch. Dostal sa tam totiž po povstaní na francúzskej obchodnej lodi, kde pôvodne pracoval ako plavčík. Najať sa dal ešte v Istanbule. Ukoristenú loď Ollonais pomenoval Sajtan, čo znamená diabol. S jediným slovenským pirátom sa vraj vôbec nevyplatilo žartovať. Niekoľko rokov vyčíňal so svojou bandou v Karibiku. Prepadávali lode, zabíjali ženy a deti. Lúpili zlato, drahokamy, šperky. Ollonais bol veľmi surový. Napadnuté lode piráti vyrabovali, potom zapálili a potopili. Napokon si na jeho loď počkali pri Korytnačom ostrove dve anglické vojnové fregaty. V historických záznamoch sa spomína, že mu tam pri prestrelke delová guľa odtrhla hlavu. Predtým však stihol jednu fregatu potopiť a druhú poškodiť.


návrat späť...?

Počet príspevkov: 1 Pridaj príspevok

 Pirát Brezina - 55veny / 11.01.2014 20:39 [Reaguj]
Zdravím, před pár lety jsem napsal knihu Nejslavnější piráti (vyšla v roce 2006), kde samozřejmě nemohl chybět ani Ollonais. Úplnou náhodou jsem se dostal na Váš blog a fakt zírám. Že by to byl původem Slovák Vavro Brezina? To by sice byla bomba, ale je to asi nějaká legrace, že?! Každopádně fakt dobré. :-) Mějte se moc hezky, Václav Moravec

Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
O autorovi
VOYAGE magazin

VOYAGE magazin
Rubriky
Kalendár
<< Január 2022 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Hľadaj v blogoch
 
    
Napíšte odkaz
Napíšte odkaz blogerovi

Váše meno/prezývka

Váš e-mail

Predmet

Text odkazu

Kontrolný reťazec*:

Prihlásenie
meno
heslo
Akcie