vsetko o com Slovensko moze byt
blog.galeriaslovakia.eu/Regiony
Počet zobrazení: 5284 | Pútavosť: 14.97

Náš najväčší hrad nie je Spišský...

Keď sa územím Slovenska v trinástom storočí prehnali Tatári a kadiaľ prešli, tam ani tráva nerástla, rovnako ako hrozba ich surového ničenia pustošenia stále vysela vo vzduchuov, začali feudáli na území dnešného Slovenska stavať hrady. No a tie čo už stáli, dostali nové, poriadne opevnenie, refúgium. Zväčša po nich zostali iba názvy.

To prečo Slováci poznajú ako najrozsiahlejší hrad Spišský, súvisí s tým, že pohľa naň je impozantnejší. Ak chcete zhliadnuť krásu zvolenského Pustého hradu máte smolu. Pozeráte sa od Zvolena na kopec a okrem prieseku vo vysokých stromoch nevidíte takmer nič. Matematika je exatná veda a tak je Pustý hrad naozaj najväčší. Má rozlohu 7,6 hektára, Spišský „iba“ 5,3 hektára. A veľkosť hradov sa meria podľa vonkajšieho prstenca opevnenia.

Ďalším prvenstvo, ktorým sa tieto hradné ruiny pýšia, je jeho vek. Po roku 1172 vyrástol na mieste prehistorického hradiska nad sútokom Hrona a Slatiny komitátny hrad. Je teda najstarší v regióne stredného Slovenska. Už v tom období mal šesť poschodí a o sto rokov vraj osem, no na 12. storočie hotový mrakodrap. Pôvodne sa podobal veži dnešného Trenčianskeho hradu. Kontroloval dve významné obchodné cesty. Prvá viedla z Dolného Rakúska cez Devín, Nitru, Svätý Beňadik popod Zvolenský hrad do Novohradu, druhá bola Via Magna a smerovala od Jadranského mora po Baltické.

Okolo hradu začalo v roku 1241 rásť mohutné refúgium. ,Na kopci v závislosti od terénu vyrástli šesť až osem metrov vysoké múry s úctihodnou 1,8 až 2,7 metrovou hrúbkou, a tak toto opevnenie napokon hrd pohltilo. Počas tatárskych výbojov sa za múrmi mohlo ukrývať tri- až päťtisíc ľudí. Koniec koncov, taliansky staviteľ Pertoldus bol za svoju prácu v roku 1255 povýšený do šľachtického stavu a dostal do daru aj blízku usadlosť Dubové.

Z historických listín vieme, že že na Pustý hrad útočil šľachtic z rodu Huntovcov a aj Matúš Čák Trenčiansky. A do hradnej histórie sa zapísal aj rytier Donč, pravá ruka kráľa Karola Roberta z Anjou. Najskôr proti sebe bojovali v Rozhanovciach, v 1317, už boli kamaráti a kráľ bývalému sokovi vrátil majetky. Pustý hrad sa stal jeho oficiálnym sídlom. Dostaval celý trakt v južnej časti, dva paláce, vežu, obrovskú cisternu na dažďovú vodu, hospodárske objekty. Len pre informáciu, keď rytier umrel, Veľžupa zvolenská sa rozpadla na menšie celky Zvolen, Liptov, Oravu a Turiec.

Potom sa hrad dostal do rúk Jána Jiskru z Brandýsa, ktorý už na Pustom hrade nesídlil, dal prednosť pohodlnému zámku v meste Zvolen. Nemal vojakov na stráženie pevnosti, tak vystavali obranné múry okolo jednotlivých objektov priamo vnútri veľkého opevnenia. Hrad aj tak dobyl a vypálil Ján Huňady, a čo nezničil on, to dokončili Zvolenčania, ktorí potrebovali stavebný materiál na opevnenie mesta proti Turkom. Zostala iba takmer nepoškodená vstupná brána a kus opevnenia. Všetko ostatné dokonale pohltil storočný listnatý les.

K pustému hradu vedie značený turistický chodník, svižná 40 minútová prechádzka, a keď sa potom prechádzate po bývalom Dončovom hrade, vidíte základy jedného zo starých palácov. Z tohto jediného miesta sme vyvláčili fúrikmi asi sto tatroviek zeminy. Dnes tu uvidíte cisternu a nestačíte sa čudovať, čo sa dá zistiť z pozostatkov kostier. Ktosi hodil do jediného zdroja pitnej vody troch psov. V inom paláci našli zhorený dobytok - tura, kone, ošípané. Ku koncu už palác slúžil len ako maštaľ a keď ho podpálili, nebol čas ani vyviesť dobytok. Keď už máte pocit, že ste sa nachodili dosť a pritakávate, že ste naozaj nikdy na väčšom hrade neboli, pohľad vám pritiahne obrovský zelený kopčisko vedľa. Správne, aj ten patril k hradu. A čo tam je, dnes ešte netuší ani vedúci archeologického výskumu Václav Hanuliak. Možno je tam kostol svätého Mikuláša, najstarší v celom regióne, ale to zatiaľ nikto nevie povedať s istotou.


návrat späť...?

Počet príspevkov: 0 Pridaj príspevok

Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
O autorovi
VOYAGE magazin

VOYAGE magazin
Rubriky
Kalendár
<< Január 2022 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Hľadaj v blogoch
 
    
Napíšte odkaz
Napíšte odkaz blogerovi

Váše meno/prezývka

Váš e-mail

Predmet

Text odkazu

Kontrolný reťazec*:

Prihlásenie
meno
heslo
Akcie