vsetko o com Slovensko moze byt
blog.galeriaslovakia.eu/Regiony
Počet zobrazení: 5662 | Pútavosť: 16.38

Gografický stred Európy a geografický stred Slovenska

No ako viem, tak o titul stred Európy, súperí viac miest (podľa toho odkiaľ geograf pochádzal) a tak medzi poľským mestečkom Suchowola, ukrajinskou dedinkou Divola, saským hlavným mestom Drážďany, či Tillenbergom na bavorskej strane v blízkosti českých hraníc, musí mať svoje miesto aj Slovensko.

Aj Slovensko si uplatňuje nárok na svoj geografický stred Európy. Ten leží v Kostole svätého Jána v obci Krahule neďaleko od Kremnice na strednom Slovensku. Pre mňa tento výlet znamenal veľa, pre mojich priateľov sklamanie. V maličkej dedinke sa nenašiel ani jeden pútač na takú zaujímavosť, nehovoriac o suveníroch a pohľadnicich. Zostala len pekná spomienka vo fotoalbume.

No a aby sme neostali nič dlžní ani Slovensku, geografickým stredom Slovenska je Hrb. Vrch Hrb (1 256 m), je vlastne severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra, na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov. Stredová poloha Hrbu je vypočítaná pomocou geometrických priesečníkov, čo je však nanajvýš povrchná metóda, ale nech... Fakty hovoria, že leží na 19 stupni a 32 minútach východnej dĺžky a 48 stupni a 40 minútach severnej šírky. Nech už ktokoľvek spochybňuje stredovú polohu Hrbu, musí uznať jedno - tento bod je pre podobné označenie ako stvorený.

Vrchol Hrbu totiž tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Rovnako výhľad, ktorý sa z vrcholu otvára s výnimkou juhu na všetky svetové strany, uchváti hádam každého. Okrem bezprostredného malebného okolia lúk, hlbokých lesov a horských dediniek Poľany a Veporských vrchov je vynikajúcim výhľadovým miestom na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier, za dobrej viditeľnosti možno zazrieť až Kráľovu hoľu a cez nízkotatranský hrebeň aj najvyššie štíty Vysokých Tatier. Smerom na západ a severozápad dominujú pohľadu vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika, na východ zasa rudohorské diaľavy... Jednoducho, slovenský pohľad ako sa patrí.

Zaujímavosti okolia: opisovaný hrebeň Poľany, Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu, hámor na Troch Vodách, dolina Hučavy v kaldere Poľany, západná časť hrebeňa Veporských vrchov, Kamenistá dolina.


návrat späť...?

Počet príspevkov: 0 Pridaj príspevok

Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
O autorovi
VOYAGE magazin

VOYAGE magazin
Rubriky
Kalendár
<< Máj 2022 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Hľadaj v blogoch
 
    
Napíšte odkaz
Napíšte odkaz blogerovi

Váše meno/prezývka

Váš e-mail

Predmet

Text odkazu

Kontrolný reťazec*:

Prihlásenie
meno
heslo
Akcie