Gografický stred Európy a geografický stred Slovenska
Aj Slovensko si uplatňuje nárok na svoj geografický stred Európy. Ten leží v Kostole svätého Jána v obci Krahule neďaleko od Kremnice na strednom Slovensku. Pre mňa tento výlet znamenal veľa, pre mojich priateľov sklamanie. V maličkej dedinke sa nenašiel ani jeden pútač na takú zaujímavosť, nehovoriac o suveníroch a pohľadnicich. Zostala len pekná spomienka vo fotoalbume.
No a aby sme neostali nič dlžní ani Slovensku, geografickým stredom Slovenska je Hrb. Vrch Hrb (1 256 m), je vlastne severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra, na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov. Stredová poloha Hrbu je vypočítaná pomocou geometrických priesečníkov, čo je však nanajvýš povrchná metóda, ale nech... Fakty hovoria, že leží na 19 stupni a 32 minútach východnej dĺžky a 48 stupni a 40 minútach severnej šírky. Nech už ktokoľvek spochybňuje stredovú polohu Hrbu, musí uznať jedno - tento bod je pre podobné označenie ako stvorený.
Vrchol Hrbu totiž tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Rovnako výhľad, ktorý sa z vrcholu otvára s výnimkou juhu na všetky svetové strany, uchváti hádam každého. Okrem bezprostredného malebného okolia lúk, hlbokých lesov a horských dediniek Poľany a Veporských vrchov je vynikajúcim výhľadovým miestom na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier, za dobrej viditeľnosti možno zazrieť až Kráľovu hoľu a cez nízkotatranský hrebeň aj najvyššie štíty Vysokých Tatier. Smerom na západ a severozápad dominujú pohľadu vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika, na východ zasa rudohorské diaľavy... Jednoducho, slovenský pohľad ako sa patrí.
Zaujímavosti okolia: opisovaný hrebeň Poľany, Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu, hámor na Troch Vodách, dolina Hučavy v kaldere Poľany, západná časť hrebeňa Veporských vrchov, Kamenistá dolina.
Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
VOYAGE magazin