vsetko o com Slovensko moze byt
blog.galeriaslovakia.eu/Regiony
Počet zobrazení: 1720 | Pútavosť: 4.53

Šikmá veža v Banskej Bystrici

Hodinová veža, tiež známa pod názvom zelená, vážnicová a najnovšie aj šikmá, stojí na hornom konci Námestia SNP v Banskej Bystrici. Patrí medzi dominanty vytvárajúce siluetu historického jadra mesta.

Spočiatku plnila okrem funkcie nosiča hodín aj strážnu funkciu. Z veže sa komunikovalo s ďalšími strážnymi vežami na Vartovke a na Šachtičkách, odkiaľ hlásili prípadné nebezpečenstvo hroziace mestu. Vo veži bývali trubači, ktorí v prípade požiaru vyšli na ochodzu veže a trúbili na poplach.

Hodinová veža sa nazývala tiež vážnicovou, pretože stála pri budove mestskej váhy. Pod hodinovou vežou sa nachádzala mestská mučiareň a väzenie. Od svojho postavenia veža niekoľkokrát vyhorela, prešla viacerými úpravami a zmenami. Od začiatku 20. storočia sa sa veža postupne vychyľuje od osi, ktoré je viditeľné aj voľným okom. Pradávna legenda hovorí aj o vysvetlení, prečo je veža šikmá: Vežu naklonili anjeli, ktorí sa zrazili a zachytili o jej vrchol, keď v noci leteli nad jej strechou.

V súčasnosti je hodinová veža vyskoká 34m, prístupná verejnosti, na jej vrchol vás privedie drevené schodisko so 101 schodmi a z ochodze veže sa vám naskytne nádherný pohľad na panorámu celého námestia pod vašimi nohami a v diaľke zas na končiare Kremnických vrchov, či Nízkych Tatier.

 


návrat späť...?

Počet príspevkov: 0 Pridaj príspevok

Ak chcete pridať príspevok do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
O autorovi
VOYAGE magazin

VOYAGE magazin
Rubriky
Kalendár
<< August 2017 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Hľadaj v blogoch
 
    
Napíšte odkaz
Napíšte odkaz blogerovi

Váše meno/prezývka

Váš e-mail

Predmet

Text odkazu

Kontrolný reťazec*:

Prihlásenie
meno
heslo
Akcie